Osnovno upravljanje z brezpilotnimi letalniki (droni)

Zaradi naraščajočega števila letov z droni, ki pogosto niso skladni z letalskimi predpisi, Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) izvaja krajše izobraževanje za pridobitev mikrodokazil s področja osnovnega upravljanja z brezpilotnimi letalniki (droni). Usposabljanje je namenjeno vsem, ki želijo pridobiti praktična znanja za varno in odgovorno upravljanje dronov v skladu z veljavno zakonodajo, predhodne izkušnje za pristop k izobraževanju niso potrebne.

Mikrodokazilo pokriva področje hitrega razvoja in širše dostopnosti brezpilotnih letalnikov (dronov), katera skupaj z nenehnim posodabljanjem zakonodaje, povečujeta potrebo po specifičnih znanjih in kompetencah s področja letalstva tako pri delodajalcih in zaposlenih, kot tudi pri osebnih uporabnikih dronov. Uporaba dronov za daljinsko zaznavanje v različnih panogah, kot so kmetijstvo, geodezija, industrija, iskanje in reševanje, nadzor ter umetnost, omogoča nove inovativne pristope in prispeva k razvoju teh področij.

Pri praktičnem delu se udeleženci spoznajo s: pripravo na let, sestavnimi deli drona, osnovami uporabe upravljalnika. Poleg tega na simulatorju na Fakulteti za strojništvo izvajajo: osnovne manevre, vaje za spretnost in natančnost ter izogibanje oviram, vaje za situacijsko zavedanje. Lastništvo drona ni pogoj za udeležbo na usposabljanju.

Ponovitev tečaja jeseni 2025

Izobraževanje bo ponovno izvedeno jeseni 2025. Prijave bodo možne po objavi na spletni strani Fakultete za strojništvo: https://www.fs.uni-lj.si/raziskovanje/prenos-znanja/mikrodokazila-2

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU

meni