Osnovno upravljanje z brezpilotnimi letalniki (droni)
Naslavlja daljinske pilote dronov, ki drone uporabljajo za lastne potrebe ali potrebe delodajalca. Poleg tega je izobraževanje namenjeno tudi tistim, ki se odločajo za uporabo drona vendar ne poznajo omejitev ki izhajajo iz poznavanja zmogljivosti dronov in zakonodaje.
Mikrodokazilo pokriva področje hitrega razvoja in širše dostopnosti brezpilotnih letalnikov (dronov), katera skupaj z nenehnim posodabljanjem zakonodaje, povečujeta potrebo po specifičnih znanjih in kompetencah s področja letalstva tako pri delodajalcih in zaposlenih, kot tudi pri osebnih uporabnikih dronov. Uporaba dronov za daljinsko zaznavanje v različnih panogah, kot so kmetijstvo, geodezija, industrija, iskanje in reševanje, nadzor ter umetnost, omogoča nove inovativne pristope in prispeva k razvoju teh področij.

Mikrodokazilo pokriva naslednjo vsebino:
1. Varnost v zračnem prometu
2. Omejitve zračnega prostora
3. Letalski predpisi
4. Omejitve človekove sposobnosti
5. Operativni postopki
6. Splošno znanje o sistemih brezpilotnih letalnikov
7. Zasebnost in varstvo podatkov pridobljenih
8. Zavarovanje
9. Varovanje
10. Letalne zmogljivosti sistemov brezpilotnih letalnikov
11. Uporaba podatkov zajetih z brezpilotnim letalnikom
Pri praktičnem delu se udeleženci spoznajo s: pripravo na let, sestavnimi deli drona, osnovami uporabe upravljalnika. Poleg tega na simulatorju na Fakulteti za strojništvo izvajajo: osnovne manevre, vaje za spretnost in natančnost ter izogibanje oviram, vaje za situacijsko zavedanje. Lastništvo drona ni pogoj za udeležbo na usposabljanju.
Več informacij in prijava na povezavi: https://www.fs.uni-lj.si/raziskovanje/prenos-znanja/mikrodokazila-2/osnovno-upravljanje-z-brezpilotnimi-letalniki-droni/#tab_0_2

Projekt sofinancirata Republika Slovenija, Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter Evropska unija – NextGenerationEU