Program

Odkrijte svet zvoka z Uvodom v akustiko in raziskujte napredne koncepte s Sistemi komprimiranih medijev in vakuuma

UVOD V AKUSTIKO

Profesor: Jurij Prezelj

Asistent: Luka Čurović

Predmet Uvod v akustiko se poglobi v fizikalne osnove in matematične modele akustike, od generiranja zvoka do njegovega širjenja in vpliva na okolje. Raziskali bomo, kako se akustična znanja uporabljajo za spremljanje in izboljšanje delovanja strojev ter kako akustične lastnosti izdelkov vplivajo na njihovo konkurenčnost in ekonomsko vrednost.

V uvodnem delu se študenti seznanijo z osnovnimi koncepti akustike, vključno z definicijo zvoka, njegovim širjenjem in človeško percepcijo hrupa. Poudarek je na razumevanju temeljnih mehanizmov, ki ustvarjajo zvok, in kako se ti koncepti uporabljajo za nadzor hrupa v različnih okoljih.

Praktični del predmeta pokriva oblikovanje in uporabo akustičnih merilnih sistemov. Vključuje delo z mikrofoni, kalibracijo merilnih naprav in razumevanje merilnih protokolov. Predstavljeni so koncepti kot so akustična impedanca, frekvenčno uteženje, različne vrste zvočnih polj in metode za zmanjšanje hrupa.

Laboratorijske vaje so osredotočene na praktično učenje, kjer študenti pod mentorstvom asistenta sestavijo in kalibrirajo merilne postaje, izvedejo meritve in analizirajo podatke. Poudarek je na obdelavi in interpretaciji podatkov z uporabo analitičnih in računalniških orodij, kar vključuje uporabo programskih jezikov, kot je Python, za modeliranje akustičnih pojavov.

Predmet je namenjen študentom, ki želijo pridobiti temeljito teoretično znanje in praktične veščine v akustiki, ki so uporabne v širokem spektru industrijskih in raziskovalnih okolij.

Zvok v cevi

SISTEMI KOMPRIMIRANIH MEDIJEV IN VAKUUMA

Profesor: Jurij Prezelj

Asistent: Luka Čurović

Predmet Sistemi komprimiranih medijev in vakuuma se osredotoča na področje komprimiranih medijev in vakuumskih tehnologij, raziskuje njihovo uporabo v industriji in znanosti ter preučuje fizikalne osnove in inženirske pristope k oblikovanju in delovanju teh sistemov. Preko teoretičnih konceptov in praktičnih aplikacij bodo študenti razumeli, kako so ti sistemi ključni za napredne tehnološke procese, od toplotnih črpalk do pridobivanja žlahtnih plinov.

V uvodu bodo študenti seznanjeni z osnovami komprimiranih medijev in vakuumskih tehnologij, vključno z uporabo in primerjavo različnih vrst strojev, kot so turbinski in volumetrični stroji. Poseben poudarek bo na razumevanju nevarnosti, ki so povezane z delom pod visokim tlakom, in na primerjavi sistemov za pripravo komprimiranih medijev in vakuumov.

Praktični deli vključujejo načrtovanje in analizo delovanja različnih vrst kompresorjev in črpalk, kot so lamelni, spiralni in batni kompresorji. Študenti bodo raziskali indikatorske diagrame in kako delovna točka vpliva na učinkovitost kompresorja. Preučili bodo tudi sisteme za pripravo komprimiranega zraka in njihove kakovostne razrede, raziskali ekonomske vidike uporabe komprimiranega zraka in se seznanili z elementi, ki so potrebni za njegovo pripravo.

Laboratorijske vaje bodo osredotočene na eksperimentalno delo, kjer bodo študenti pod vodstvom asistenta zgradili in kalibrirali sisteme za komprimirane medije in vakuum. Študenti bodo izvajali meritve, analizirali podatke in uporabljali računalniške programe, kot je Python, za modeliranje in simulacijo sistemov komprimiranega zraka in vakuumov.

Predmet je namenjen študentom, ki želijo razumeti kompleksnost sistemov komprimiranih medijev in vakuuma ter pridobiti praktične veščine za njihovo uporabo in nadzor v različnih tehničnih in znanstvenih kontekstih.

Zvok v cevi