Laboratorij za fluidno tehniko (LFT) je v sodelovanju s podjetjem TRECON d.o.o. in podjetjem TRM PRO d.o.o. razvil: Veliko industrijsko mobilno filtrirno napravo hidravličnega olja z diagnostičnim centrom

Laboratorij za fluidno tehniko (LFT) je v sodelovanju s podjetjem TRECON d.o.o. in podjetjem TRM PRO d.o.o. razvil:  
Veliko industrijsko mobilno filtrirno napravo hidravličnega olja z diagnostičnim centrom

Naprava je na trgu edinstvena, saj združuje naslednje temeljne funkcionalnosti:

— Avtomatična filtracija olja:
- groba predfiltracija,
- magnetno izločanje kovinskih delcev,
- fina filtracija s filtrskimi vložki nazivne prepustnosti 3 µm,
- izločanje vlage iz olja in
- avtomatična zaustavitev filtracije ob doseženi čistoči olja.

— Diagnostični center za pregled fizikalnih lastnosti olja:
- merjenje čistoče olja po standardih ISO (4 µm, 6 µm, 14 µm, 21 µm),
- merjenje temperature, viskoznosti in dielektrične konstante olja,
- merjenje vsebnosti vlage v olju,
- prikaz časovne spremembe fizikalnih lastnosti olja,
- pregled lastnosti olja ob uspešno zaključeni filtraciji,
- beleženje parametrov na zunanji medij (USB-ključ),
- možnost razpošiljanja podatkov po omrežju podjetja,
- prenos in prikaz podatkov v Excelovih grafih,

— Časovno vodeno prečrpavanje odpadnega olja.

Filtrirna naprava je namenjena predvsem kvalitetnemu obtočnemu filtriranju hidravličnega olja in filtraciji novega olja pri polnjenju hidravličnih rezervoarjev. Naprava je priročno mobilna – transportirati jo je možno na tri načine: z vlečnim vozilom na lastnih kolesih, z viličarjem ter z mostnim dvigalom oz. žerjavom. Filtrirna naprava poleg dielektrične konstante, vlage in viskoznosti samodejno meri čistočo hidravličnega olja. Ko je dosežena ustrezna čistoča, se filtracija olja samodejno prekine. Na zaslonu na dotik so prikazane vse glavne nastavitve ter vsi izmerjeni rezultati. Ti se shranjujejo tudi na spominsko enoto in se po želji uporabnika oddajajo v omrežje podjetja. Pri razvoju finih in grobih hidravličnih filtrov je sodelovalo podjetje TRM PRO, d. o. o., ki je izdelalo primerne filtre. Naprava sama ugotovi in opozori, ko so filtri zasičeni, uporabnik naprave pa jih lahko enostavno in hitro zamenja. Filtrirno-diagnostična naprava je uspešno prestala vse teste in je predana v uporabo v večjem industrijskem podjetju. Za več informacij glede naročila naprave in njenih tehničnih lastnosti smo vam na razpolago preko e-pošte (franc.majdic@fs.uni-lj.si) ali pa telefona (01 4771 411).

Voščilo

Voščilo

Zagovor doktorskega dela-Ervin Strmčnik

Zagovor doktorskega dela-Ervin Strmčnik

V ponedeljek, 31.1. 2020, je sodelavec Ervin Strmčnik uspešno zagovarjal doktorsko delo z naslovom "Vplivni parametri na delovanje orbitalnega hidravličnega motorja na vodo". Doktorsko delo je bilo narejeno pod mentorstvom doc.dr. Franca Majdiča in somentorja prof.dr. Mitjana Kalina.

Otvoritev novih prostorov Laboratorija za fluidno tehniko

Otvoritev novih prostorov Laboratorija za fluidno tehniko

Laboratorij za fluidno tehniko (LFT) se je po 46. letih delovanja preselil v nove, večje prostore. LFT je do sedaj deloval v pritličju nove stavbe FS, sedaj pa je preseljen v klet stare stavbe FS na istem naslovu. Nove prostore LFT sta 21. novembra 2019 slavnostno otvorila dekan fakultete, prof. dr. Mitjan Kalin in vodja LFT, doc. dr. Franc Majdič. Ob otvoritvi so bili prisotni številni predstavniki industrije in zaposleni na FS. Novi prostori so sedaj za 30 kvadratnih metrov večji od starih, kar je veliko za sedanje razmere. Po slavnostni otvoritvi je sledil ogled in sproščeni pogovori.

LFT na obisku v podjetju Poclain Hydraulics (Francija)

LFT na obisku v podjetju Poclain Hydraulics (Francija)

V ponedeljek, 17.9.2018, se je vodja laboratorija doc. dr. Franc Majdič udeležil nagradne ekskurzije in delovnega sestanka v podjetju Poclain Hydraulics (Verberie, Francija). Skupaj s predsednikom in izvršnim direktorjem skupine Poclain, Guillaumom Bataillom so bile postavljene smernice za nadaljnje sodelovanje pri razvoju hidravličnih sestavin. Del delegacije sta bila tudi študenta Nace Remih in Gregor Urankar, ki sta bila nagrajena za raziskovalno delo na področju delovanja hidravličnih ventilov v nizko-temperaturnih pogojih.

Povezava na spletno stran

Industrijsko izobraževanje iz hidravlike (september/oktober 2018)

Industrijsko izobraževanje iz hidravlike (september/oktober 2018)

Vabljeni na izobraževanje iz hidravlike, ki bo potekalo v septembru in oktobru 2018. Prvenstveno je namenjeno zaposlenim v industriji. 40-urno izobraževanje je sestavljeno tako iz teoretičnega kot laboratorijskega dela. Prijave zbiramo do 7. septembra 2018 oz. do zapolnitve mest. Za več informacij nas lahko pokličete na telefonsko številko 014 771 411 (doc. dr. Franc Majdič) ali nam pišete na mail lft@fs.uni-lj.si.

Industrijsko izobraževanje iz hidravlike (maj 2017)

Industrijsko izobraževanje iz hidravlike (maj 2017)

Vabljeni na izobraževanje iz hidravlike, ki bo potekalo v maju 2017. Prvenstveno je namenjeno zaposlenim v industriji. 40-urno izobraževanje je sestavljeno tako iz teoretičnega kot laboratorijskega dela. Prijave zbiramo do 14. aprila oz. do zapolnitve mest. Za več informacij nas lahko pokličete na telefonsko številko 014 771 411 (doc. dr. Franc Majdič) ali nam pišete na mail lft@fs.uni-lj.si.

Slika 1: Izobraževanje v predavalnici.

Slika 2: Izobraževanje v laboratoriju.

Predstavitev raziskovalnega dela "Raziskave in razvoj hidravličnega motorja"-Akademija strojništva 2016

Predstavitev raziskovalnega dela

V torek, 18. oktobra 2016 je v Cankarjevem domu potekala Akademija strojništva 2016 v okviru 5. mednarodne konference strojnih inženirjev 2016. Člani laboratorija LFT smo predstavili plakat "Raziskave in razvoj hidravličnega motorja", ki je plod sodelovanja s podjetjem KGL d.o.o iz Litije.

Sodelovanje pri razvoju novega turističnega vlaka v Ljubljani

Sodelovanje pri razvoju novega turističnega vlaka v Ljubljani

V petek, 26. februarja 2016, je potekala testna vožnja novega turističnega vlaka na elektro pogon. Vlak je izdelalo podjetje Stoja d.o.o. Laboratorij za fluidno tehniko je v tem projektu sodeloval pri razvoju hidravličnega dela zavor.

Povezava na spletno stran

Strokovna ekskurzija v Premogovniku Velenje

Strokovna ekskurzija v Premogovniku Velenje

V petek, 12.2.2016 smo si zaposleni v laboratoriju LFT ogledali delovne procese in hidravlični sistem v Premogovniku Velenje.

Laboratorij LFT na sejmu Agritechnika 2015 v Hannovru

Laboratorij  LFT na sejmu Agritechnika 2015 v Hannovru

V novembru 2015 je v Hannovru (Nemčija) potekal največji sejem kmetijske tehnike na svetu, katerega smo se udeležili tudi člani našega laboratorija LFT. Laboratorij za fluidno tehniko je bil predstavljen v sodelovanju s podjetjem KGL d.o.o. iz Litije.

IZOBRAŽEVANJE za industrijo - oktober - december 2015

IZOBRAŽEVANJE za industrijo - oktober - december 2015

V času med oktobrom in decembrom 2015 organiziramo izobraževanje z naslovom Osnove hidravlike. Izobraževanje zajema 24 ur predavanj in 16 ur praktičnih vaj ter bo potekalo 1 x tedensko v prostorih Fakultete za Strojništvo. Več informacij in prijave na lft@fs.uni-lj.si.

IŠČEMO KANDIDATA ZA MLADEGA RAZISKOVALCA na področju hidravlike za obdobje 2015-2019

IŠČEMO KANDIDATA ZA MLADEGA RAZISKOVALCA na področju hidravlike za obdobje 2015-2019

Zainteresirani naj se javijo na e-mail: franc.majdic@fs.uni-lj.si ali na tel.: 01 4771 411 Pogoji: intertes do hidravlike, povprečna ocena vsaj 8,0; zaključek II.stopnje RR do 1.9.2015

Povezava na spletno stran

TERMOGRAFSKA kamera FLIR E6

TERMOGRAFSKA kamera FLIR E6

Termografska kamera FLIR E6 je najnovejša pridobitev laboratorija. Kamera omogoča hiter in enostaven zajem termografske slike, ter s tem odkrivanje težav povezanih s toplotnimi izgubami ali pregrevanjem. V povezavi s to tematiko so razpisane tudi zaključne naloge. Za več informacij se oglasite v laboratoriju ali pišite na mail lpkh@fs.uni-lj.si.

Povezava na spletno stran

Nagrada za 2. mesto na natečaju za najboljšo diplomo s področja vzdrževanja in zlato priznanje FS

Nagrada za 2. mesto na natečaju za najboljšo diplomo s področja vzdrževanja in zlato priznanje FS

16. in 17. oktobra 2014 se je odvijalo tradicionalno, že 24. TEHNIŠKO POSVETOVANJE VZDRŽEVALCEV SLOVENIJE. Kot običajno, je tudi letos potekal natečaj za najboljšo diplomsko delo s področja vzdrževanja. Na natečaju je sodelovalo 18 diplomskih del, od tega tri z LABORATORIJA ZA FLUIDNO TEHNIKO, Fakultete za strojništvo v Ljubljani. 2. mesto je dosegel Jakob Pintar (slika spodaj desno), tretje mesto Rok Jelovčan in šesto mesto David Ferlat. Omenjeni rezultati so pripomogli, da je Fakulteta za strojništvo iz Ljubljane prejela ZLATO PRIZNANJE (slika spodaj-levo) za najboljšo izobraževalno inštitucijo s področja vzdrževanja. Vsem iskrene čestitke!

Povezava na spletno stran