V laboratoriju za fluidno tehniko smo razvili prenosno filtrirno enoto za čiščenje hidravlične kapljevine, kar povečuje zanesljivost in izkoristek celotnega hidravličnga sistema. Filtrirna enota vsebuje:
1) Enofazni elektromotor 550 W z nogicami
2) Zobniška črpalka 15 l/min
3) Globinski filter nazivne propustnosti 3 µm
4) Filtrsko ohišje iz nerjavnega jekla
5) Tlačno stikalo za varnostni izklop
6) Kontaktor za zagon motorja in varnostni izklop naprave ob zamašenem filtru
7) Osnovna plošča za montažo iz aluminija nameščena na voziček z teleskopom
8) Sesalno gibko cev dolžine 3 m z hitro spojko ter sesalno mrežico
9) Povratno cev dolžine 3 m z hitro spojko
Za več informacij glede izposoje oziorma nakupa prenosne filtrirne enote, pošljite e-sporočilo na naslov:
franc.majdic@fs.uni-lj.si
ali pa
rok.jelovcan@fs.uni-lj.si
Uspešno zaključena poletna šola strojništva 4. leto zapored.
Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani je letos drugo leto zapored za zadnja letnika osnovne šole ter srednješolce, ki se zanimajo za strojništvo priredila poletno šolo. Letošnje leto so bile izbrane tri delavnice in sicer Mobilni robot, Gradnja letala na daljinsko vodenje in Vodnohidravlična stiskalnica pločevink. Poletna šola strojništva je potekala med 17. in 21. avgustom 2015 v prostorih Fakultete za strojništvo. Pri delavnici Vodnohidravlične stiskalnice so osnovnošolci in dijaki spoznali delo inženirja strojništva. Najprej so zasnovali stiskalnico, potem so s pomočjo podrobnih navodil tutorja zmodelirali celotno stiskalnico ter izdelali tehnično dokumentacijo. Vsak dan so imeli tudi enourna predavanja o osnovah pogonsko-krmilne hidravlike. Vsak udeleženec delavnice je izdelal svojo vodnohidravlično stiskalnico, jo preizkusil in demonstriral njeno delovanje na koncu pred udeleženci zaključne prireditve. Po zaključku poletne šole so udeleženci polni novih spoznanj domov odnesli vsak svojo delujočo stiskalnico pločevink.
V četrtek, 09. 10. 2014, je na povabilo dekana Fakultete za strojništvo, prof. dr. Branka Široka prišel rektor, prof. dr. Ivan Svetlik z zborom dekanov fakultet Univerze v Ljubljani. Med drugimi so si ogledali tudi naš Laboratorij za fluidno tehniko.
Vabljeni na Srečanje hidravličarjev 2024 piknik prostor PR' JUR! Vabljeni vsi bivši in zdajšnji diplomanti in magistranti pri profesorjih MAJDIČ/PEZDIRNIK/STUŠEK ter s katerimi sodelujemo. Piknik bo potekal v povezovalnem in sproščenem strojniškem vzdušju, za hrano in pijačo bo poskrbljeno.
Kdaj? Petek, 17. maj
Naslov: Goričica pod Krimom 40, 1352 Preserje
Priajve zbiramo na mail:
nejc.novak@fs.uni-lj.si
ali jan.bartolj@fs.uni-lj.si
Ekipa LFT
Tri leta je od tega, kar smo se nazadnje zbrali bivši diplomanti pri profesorjih MAJDIČ-PEZDIRNIK-STUŠEK in sodelavci v laboratoriju LFT na srečanju hidravličarjev v Iškem Vintgarju. Skupni čas smo namenili navezovanju stikov in diskusiji za bodoče projekte. Veseli smo, da sta se srečanja udeležila tudi bivša profesorja mag. Anton Stušek in dr. Jožef Pezdirnik. VSE BIVŠE DIPLOMANTE ŽELIMO POVABITI NA 3. SREČANJE HIDRAVLIČARJEV, KI BO...
v petek, 20. maja 2022 (ob 16:00),
Naslov: Iški Vintgar Iška 36, 1292 Ig.
Priajve zbiramo na mail:
lft@fs.uni-lj.si
ali pa na
nejc.novak@fs.uni-lj.si
V mesecu juniju bo na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani potekalo industrijsko izobraževanje, ki ga bo organiziral Laboratorij za fluidno tehniko pod vodstvom doc. dr. Franca Majdiča. Prijave zbiramo na e-naslov: franc.majdic@fs.uni-lj.si. Vljudno vabljeni!
Kolege iz industrije vabimo na industrijsko izobraževanje. Vabljeni! doc. dr. Franc Majdič
Vabljeni k ogledu prispevka o dogodku "Dnevih strojništva v Bistri", v okviru katerega je Laboratorij za fluidno tehniko predstavil sodobno krmiljeno hidravlično roko.
Vabljeni k branju prispevka o sodelovanju med podjetjem KGL in Laboratorija za fluidno tehniko, ki predstavlja primer dobre prakse povezovanja med industrijo in akademskim okoljem.
Od 21. do 24. avgusta 2018 je na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani potekala peta poletna šola namenjena osnovnošolcem od 7. do 9. razreda in dijakom od 1. do 3 letnika. Udeleženci so se lahko prijavili v različne delavnice, ena od teh je potekala v našem Laboratoriju za fluidno tehniko, in sicer Izdelava hidravlične roke. Model hidravlične roke je bil v večini izdelan iz aluminija, kot nadomestek hidravličnih valjev smo uporabili injekcijske brizge. V prostorih Laboratorija za konstruiranje (LECAD) so se udeleženci delavnice spoznali s 3D modeliranjem, kjer so narisali nekaj sestavnih delov omenjene roke. Kasneje smo si ogledali razrez pločevine z abrazivnim vodnim curkom v Laboratoriju za alternativne tehnologije (LAT). Ko smo imeli pripravljene vse sestavne dele, smo začeli z ročno obdelavo: piljenje, brušenje, vrtanje, vrezovanje navojev,... Najbolj zanimiv del je bil sestavljanje, pri čemer so udeleženci pokazali veliko mero iznajdljivosti. Zadnji dan so skupine predstavile svoje delo na zaključni prireditvi, ki je bila namenjena udeležencem in njihovim staršem. LFT team
V torek, 13. marca 2018, smo organizirali strokovno ekskurzijo v Žiri v podjetje Poclain Hydraulics. Poleg ogleda podjetja so študentje predstavili seminarje, ki so jih pripravili pri predmetu Hidravlika in pnevmatika. Najboljši seminar z naslovom "Nizke temperature v hidravliki" sta pripravila Nace Remih in Gregor Urankar. Prislužila sta si praktično nagrado, to je izlet v Francijo in ogled matičnega podjetja v okolici Pariza.
»Objava na spletnem portalu Kabi d.o.o. (SI21)«
Izšla je prva različica aplikacije "LFT-Hydraulics", ki je namenjena vsem, ki se ukvarjate s hidravličnimi preračuni.
Vabljeni k poslušanju intervjuja o industrijskem projektu o magnetnem hlajenju, v katerega smo vključeni v laboratoriju za fluidno tehniko.
V petek, 19. maja 2017 smo se v Iškem Vintgarju zbrali bivši diplomanti pri profesorjih STUŠEK-PEZDIRNIK-MAJDIČ in sodelavci v laboratoriju LFT. Skupni čas smo namenili navezovanju stikov in diskusiji za bodoče projekte. Veseli smo, da sta se srečanja udeležila tudi bivša profesorja mag. Anton Stušek in dr. Jožef Pezdirnik. VSE BIVŠE DIPLOMANTE ŽELIMO POVABITI NA 2. SREČANJE HIDRAVLIČARJEV, KI BO...
v petek, 18. maja 2018 (ob 17:00),
Naslov: Iški Vintgar Iška 36, 1292 Ig.
Prijave so že odprte.
LFT Team
Vabljeni na srečanje hidravličarjev, ki bo v petek, 19. maja 2017 (začetek ob 16:00 uri). Naslov: Iški Vintgar Iška 36, 1292 Ig
Ekipa LFT je na mednarodnem industrijskem sejmu v Celju (4.4.2017-7.4.2017) predstavila filtrirno enoto razvito na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani.
Denis Fifolt je z diplomsko nalogo Hitri visokotlačni hidravlični priključek zmagal na natečaju za najboljšo diplomsko nalogo s področja vzdrževanja v letu 2016, ki je potekalo v okviru 26. tehniškega posvetovanja vzdrževalcev Slovenije. Zaključno delo je bilo izdelano pod mentorstvom doc. dr. Franca Majdiča v laboratoriju za fluidno tehniko na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani. Predstavitev diplome in podelitev nagrade je potekala na Otočcu, 21. oktobra 2016. Čestitamo!---Več informacij na www.tpvs.si.
S povečevanjem gospodarske tekmovalnosti na globalnem trgu, se velika večina podjetij sooča z iskan¸jem lastnih prednosti na področju stroškov, storitev, kakovosti in pravočasnih dobav. Učinkovito vzdrževanje igra pri tem eno najpomembnejših vlog. Vzdrževanje je kombinacija vseh tehničnih in administrativnih dejavnosti namenjenih zadrževanju strojev, naprav, opreme in zgradb, da lahko opravljajo svojo zahtevano funkcijo. Svetovno gospodarstvo počasi okreva po krizi, vendar neprestano išče nove priložnosti, kako ustvariti večjo dodano vrednost in ob enem pridobiti nove trge. Pogosto se omenja četrta industrijska revolucija oziroma »Industrija 4.0«, kar pomeni predvsem dober nadzor nad posameznimi sestavinami sistema ter posledično nad celotnimi sistemi. Na zadnji mednarodni konferenci iz Fluidne tehnike, marca 2016 v Dresdnu, je bilo poudarjeno, da le sodobnejši in boljši izdelki in storitve vodijo v večjo gospodarsko rast ter boljšo blaginjo. Vsekakor je »Industrija 4.0« močno povezana tudi z vzdrževanjem, saj omogoča najsodobnejše proaktivno vzdrževanje. To pomeni, da je vsaka kompleksnejša sestavina stroja sposobna samonadzora in javljanja njenega stanja skupnemu krmilnemu delu. Uporabniki sodobnih strojev tako lahko že vnaprej predvidevajo, kako hitro slabi funkcionalnost in kdaj naročati ustrezne rezervne dele oziroma, kdaj predvidevati remonte. Tak način delovanja lahko pomeni znatno znižanje stroškov in večji dobiček podjetij. »Industrija 4.0« torej lahko pripomore k zmanjšanju zalog rezervnih delov in k predvidljivejšemu obratovanju strojev. Nekatera slovenska podjetja so v posameznih področjih konkurenčna tudi v svetovnem merilu. Ta in tudi tista, ki še niso dovolj konkurenčna, morajo seveda slediti svetovnim trendom. Za dolgoročno rast podjetij je vsekakor potrebno, da ta na svojih področjih skušajo prevzeti primat, pa četudi zgolj na ozkem segmentu. »Industrija 4.0« je priložnost za vse! Letošnja, prva Inženirska delavnica vzdrževanja v organizaciji Celjskega sejma in strokovne revije IRT300 se je dotikala dveh zanimivih področij, vzdrževanja hidravličnih in pnevmatičnih strojev ter naprav, ter vzdrževanja mehanskih sistemov. Inženirsko delavnico vzdrževanja je otvoril izvršni direktor Celjskega sejma, mag. Robert Otorepec. Predstavil je pogled na sejemsko dejavnost, statistiko razstavljavcev in pogled v prihodnost z vidika sejma TEROTECH. Prvi sklop petih predavanj je bil namenjen vzdrževanju hidravličnih in pnevmatičnih sistemov ter naprav. Strokovni uvod v Inženirsko delavnico vzdrževanja in hkrati v prvi sklop predavanj z naslovom »Kratek uvod v vzdrževanje in diagnostika v hidravliki« je predstavil dr. Franc Majdič, tehnični urednik področja vzdrževanja in tehnične diagnostike ter vodja Laboratorija za fluidno tehniko (LFT) na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani. Udeležencem je na kratko predstavil strategije vzdrževanja ter diagnostiko v hidravliki. Drugo predavanje v prvem sklopu z naslovom »Postopek obnove hidravlične instalacije vulkanizacijske stiskalnice« je predstavil g. Dušan Murgelj, vodja projektov v podjetju La&Co d.o.o., zastopnik Bosch Rexrotha. V predstavitvi je bilo prikazano stanje pred obnovo, delna obnova nizkotlačne instalacije stiskalnice, obnova visokotlačne instalacije, izdelava in zamenjava agregata vključno s krmilnimi bloki, montaža opreme, zagon obnovljene stiskalnice in meritve tlakov. Dr. Milan Kambič, tehnični direktor podjetja OLMA je predstavil prispevek z naslovom »Vzdrževanje in diagnostika hidravličnih olj«. V predstavitvi so bile najprej predstavljene vrste hidravličnih tekočin, nato standard ISO 4406 ter priporočene stopnje čistosti tekočin. Dr. Kambič je odgovoril na vprašanje, kako čisto naj bo sveže (novo) olje, predstavil je parametre za oceno stanja olja, on-line nadzor stanja, najpogostejše napake pri uporabi, dopustno vsebnost vode v mineralnem hidravličnem olju, mešanje različnih gradacij hidravličnih olj, mešanje različnih hidravličnih kapljevin ter vzdrževanje HFA in HFC hidravličnih kapljevin. V četrtem predavanju je g. Aleš Vrhovnik iz podjetja DIMAS predstavil prispevek za naslovom »Dimenzioniranje hidravličnih filtrov«. Predstavil je vrste hidravličnih filtrov, načine vgradnje in postopek dimenzioniranja hidravličnih filtrov. V petem predavanju je g. Denis Božič, iz podjetja Vista hidravlika predstavil prispevek z naslovom »Hidravlični valji in hidravlična vodila« Predstavljeni so bili hidravlični valji, vrste in oblike hidravličnih tesnil, materiali in njihove lastnosti, vgradne mere tesnil, napotki za vgradnjo, hidravlična vodila ter primeri iz prakse. V drugem sklopu predavanj z naslovom Vzdrževanje mehanskih sistemov je bilo prav tako pet predavanj. Prvo predavanje v tem sklopu je začel dr. Samo Ulaga iz podjetja Tinex industrijska diagnostika z naslovom »Industrijska diagnostika«. Predstavljeno je bilo vzdrževanje glede na stanje, nadzor stanja, način in ovrednotenje meritev vibracij, ugotavljanje poškodb ležajev, ugotavljanje stanja zobnikov, napake zaradi odstopanja od soosnosti gredi, merilna oprema ter praktični primeri. Drugo predavanje v drugem sklopu z naslovom »Samomazalne polimerne puše« je izvedel g. Stojan Drobnič, prodajni inženir v podjetju Hennlich. Predavatelj je prikazal kako znižamo stroške z uporabo samomazalnih polimernih puš. Predstavljena je bila možnost uporabe drsnih ležajev brez mazanja, kar močno poenostavi vzdrževanje in zmanjša stroške. Predstavljen je bil tudi prvi bio-polimerni ležaj. V tretjem predavanju drugega sklopa je g. Uroš Lipovšek, direktor podjetja KEMISPLUS predstavil prispevek z naslovom »Katera lepila uporabiti pri vzdrževanju in montaži«. Predstavitev se je najprej dotaknila lepljenih materialov in aktivnih ter pasivnih površin. Sledil je pregled fizikalno-kemičnih obremenitev lepljenih spojev. Predavatelj je v nadaljevanju podal napotke kakšna lepila uporabiti za posamezne aplikacije, kako pripraviti lepljeno površino, postopek lepljenja ter prednosti in slabosti posameznih lepil. Četrto predavanje v drugem sklopu je predstavil g. Damjan Smonkar iz podjetja FBS z naslovom »Pravilne izbire in postavitve sistemov za zaznavanje - varnostne zavese«. Predstavljena je bila pravilna izbira varnostnih svetlobnih zaves, ter njihova pravilna namestitev in vzdrževanje. Sledila je predstavitev vrste sistemov za zaznavanje operaterjev, tipi varnostnih svetlobnih zaves, tehnične značilnosti svetlobnih zaves, aplikacije v industrijski avtomatizaciji ter smernice za namestitev, dejavniki, ki vplivajo na namestitev in izračun minimalne varnostne razdalje. Prispevek je bil zaključen s prikazom uporabe izbranih modelov v aplikacijah ter opredelitvijo pomembnosti dejavnikov na izračun minimalne varnostne razdalje. Peto, zadnje predavanje v Inženirski delavnici vzdrževanja je predstavil g. Rudi Šmid iz podjetja PRIMAKEM z naslovom »Izbira načina čiščenja v vzdrževanju«. Predstavitev se je najprej dotaknila industrijskega čiščenja z vidika novih kosov ter z vidika vzdrževanja. Predavatelj je nato prikazal dva postopka čiščenja v vzdrževanju, tj. zaprto-točno in odprto-točno čiščenje. Nato so bili prikazani kriteriji za izbiro ustreznega načina čiščenja ter deset različnih možnih načinov čiščenja.
Med 8. in 10. marcem 2016 je v nemškem mestu Dresden potekala ena izmed najpomembnejših konferenc s področja fluidne tehnike - IFK 2016. Konference se je udeležilo 607 raziskovalcev, znanstvenikov in drugih strokovnjakov, ki so imeli priložnost prisluhniti 114 prispevkom s 14 različnih področij. Med govorniki na konferenci je bil tudi dr. Franc Majdič, ki je predstavil prispevek z naslovom "Comparison of spool radial grooves influence between water and oil hydraulics".
V torek, 10. novembra 2015 je v Grand hotelu Union potekalo Okoljsko srečanje, na katerega je bil povabljen tudi naš laboratorij. Vabljeni k branju prispevka, ki je bil objavljen 10. 11. 2015 v časniku Finance.
Vabljeni k branju prispevka o naši diplomantki Ani Kobal, ki je diplomirala v letošnjem letu. Naslov njene diplomske naloge je bil Primerjava karakteristik hidravličnih potnih ventilov.
Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani je letos drugo leto zapored za zadnja letnika osnovne šole ter srednješolce, ki se zanimajo za strojništvo priredila poletno šolo. Letošnje leto so bile izbrane tri delavnice in sicer Mobilni robot, Gradnja letala na daljinsko vodenje in Vodnohidravlična stiskalnica pločevink. Poletna šola strojništva je potekala med 17. in 21. avgustom 2015 v prostorih Fakultete za strojništvo. Pri delavnici Vodnohidravlične stiskalnice so osnovnošolci in dijaki spoznali delo inženirja strojništva. Najprej so zasnovali stiskalnico, potem so s pomočjo podrobnih navodil tutorja zmodelirali celotno stiskalnico ter izdelali tehnično dokumentacijo. Vsak dan so imeli tudi enourna predavanja o osnovah pogonsko-krmilne hidravlike. Vsak udeleženec delavnice je izdelal svojo vodnohidravlično stiskalnico, jo preizkusil in demonstriral njeno delovanje na koncu pred udeleženci zaključne prireditve. Po zaključku poletne šole so udeleženci polni novih spoznanj domov odnesli vsak svojo delujočo stiskalnico pločevink.
V mesecu aprilu in maju organiziramo izobraževanje z naslovom Osnove hidravlike. Izobraževanje zajema 24 ur predavanj in 16 ur praktičnih vaj ter bo potekalo 1 x tedensko v prostorih Fakultete za Strojništvo. Cena izobraževanja: 635€ + DDV Več informacij in prijave na lft@fs.uni-lj.si.
Imate problem pri prenatovarjanju transportnih sredstev? Imamo rešitev za vas! Na hidravlično dvižno napravo vam namestimo tlačno tehtnico, s katero boste imeli popoln nadzor nad maso, ki jo dvigate! Rešila vas bo plačevanja nepotrebnih kazni, skrajšali boste čas tehtanja, saj omogoča tehtanje bremena kjer koli, izognili se boste nabavi stacionarnih tehtnic za katere potrebujete veliko prostora, ima veliko zanesljivost in odpornost na vlago.
Od 20. - 22. maja 2015 se bo odvijala že 14. mednarodna konferenca na temo pogonske in krmilne hidravlike. Osrednja tema dogodka bo mobilna hidravlika. Za več informacij vas pozivamo, da si ogledate spodnjo spletno povezavo.
Naprava je na trgu edinstvena, saj združuje naslednje temeljne funkcionalnosti:
— Avtomatična filtracija olja:
- groba predfiltracija,
- magnetno izločanje kovinskih delcev,
- fina filtracija s filtrskimi vložki nazivne prepustnosti 3 µm,
- izločanje vlage iz olja in
- avtomatična zaustavitev
filtracije ob doseženi čistoči olja.
— Diagnostični center za pregled fizikalnih lastnosti olja:
- merjenje čistoče olja po standardih ISO (4 µm, 6 µm, 14 µm, 21 µm),
- merjenje temperature, viskoznosti in dielektrične konstante olja,
- merjenje vsebnosti vlage v olju,
- prikaz časovne spremembe fizikalnih lastnosti olja,
- pregled lastnosti olja ob uspešno zaključeni filtraciji,
- beleženje parametrov na zunanji medij (USB-ključ),
- možnost razpošiljanja podatkov po omrežju podjetja,
- prenos in prikaz podatkov v Excelovih grafih,
— Časovno vodeno prečrpavanje odpadnega olja.
Filtrirna naprava je namenjena predvsem kvalitetnemu obtočnemu filtriranju hidravličnega olja in filtraciji novega olja pri polnjenju hidravličnih rezervoarjev. Naprava je priročno mobilna – transportirati jo je možno na tri načine: z vlečnim vozilom na lastnih kolesih, z viličarjem ter z mostnim dvigalom oz. žerjavom.
Filtrirna naprava poleg dielektrične konstante, vlage in viskoznosti samodejno meri čistočo hidravličnega olja. Ko je dosežena ustrezna čistoča, se filtracija olja samodejno prekine. Na zaslonu na dotik so prikazane vse glavne nastavitve ter vsi izmerjeni rezultati. Ti se shranjujejo tudi na spominsko enoto in se po želji uporabnika oddajajo v omrežje podjetja.
Pri razvoju finih in grobih hidravličnih filtrov je sodelovalo podjetje TRM PRO, d. o. o., ki je izdelalo primerne filtre. Naprava sama ugotovi in opozori, ko so filtri zasičeni, uporabnik naprave pa jih lahko enostavno in hitro zamenja.
Filtrirno-diagnostična naprava je uspešno prestala vse teste in je predana v uporabo v večjem industrijskem podjetju.
Za več informacij glede naročila naprave in njenih tehničnih lastnosti smo vam na razpolago preko e-pošte (franc.majdic@fs.uni-lj.si) ali pa telefona (01 4771 411).
V ponedeljek, 31.1. 2020, je sodelavec Ervin Strmčnik uspešno zagovarjal doktorsko delo z naslovom "Vplivni parametri na delovanje orbitalnega hidravličnega motorja na vodo". Doktorsko delo je bilo narejeno pod mentorstvom doc.dr. Franca Majdiča in somentorja prof.dr. Mitjana Kalina.
Laboratorij za fluidno tehniko (LFT) se je po 46. letih delovanja preselil v nove, večje prostore. LFT je do sedaj deloval v pritličju nove stavbe FS, sedaj pa je preseljen v klet stare stavbe FS na istem naslovu. Nove prostore LFT sta 21. novembra 2019 slavnostno otvorila dekan fakultete, prof. dr. Mitjan Kalin in vodja LFT, doc. dr. Franc Majdič. Ob otvoritvi so bili prisotni številni predstavniki industrije in zaposleni na FS. Novi prostori so sedaj za 30 kvadratnih metrov večji od starih, kar je veliko za sedanje razmere. Po slavnostni otvoritvi je sledil ogled in sproščeni pogovori.
V ponedeljek, 17.9.2018, se je vodja laboratorija doc. dr. Franc Majdič udeležil nagradne ekskurzije in delovnega sestanka v podjetju Poclain Hydraulics (Verberie, Francija). Skupaj s predsednikom in izvršnim direktorjem skupine Poclain, Guillaumom Bataillom so bile postavljene smernice za nadaljnje sodelovanje pri razvoju hidravličnih sestavin. Del delegacije sta bila tudi študenta Nace Remih in Gregor Urankar, ki sta bila nagrajena za raziskovalno delo na področju delovanja hidravličnih ventilov v nizko-temperaturnih pogojih.
Vabljeni na izobraževanje iz hidravlike, ki bo potekalo v septembru in oktobru 2018. Prvenstveno je namenjeno zaposlenim v industriji. 40-urno izobraževanje je sestavljeno tako iz teoretičnega kot laboratorijskega dela. Prijave zbiramo do 7. septembra 2018 oz. do zapolnitve mest. Za več informacij nas lahko pokličete na telefonsko številko 014 771 411 (doc. dr. Franc Majdič) ali nam pišete na mail lft@fs.uni-lj.si.
Vabljeni na izobraževanje iz hidravlike, ki bo potekalo v maju 2017. Prvenstveno je namenjeno zaposlenim v industriji. 40-urno izobraževanje je sestavljeno tako iz teoretičnega kot laboratorijskega dela. Prijave zbiramo do 14. aprila oz. do zapolnitve mest. Za več informacij nas lahko pokličete na telefonsko številko 014 771 411 (doc. dr. Franc Majdič) ali nam pišete na mail lft@fs.uni-lj.si.
Slika 1: Izobraževanje v predavalnici.
Slika 2: Izobraževanje v laboratoriju.
V torek, 18. oktobra 2016 je v Cankarjevem domu potekala Akademija strojništva 2016 v okviru 5. mednarodne konference strojnih inženirjev 2016. Člani laboratorija LFT smo predstavili plakat "Raziskave in razvoj hidravličnega motorja", ki je plod sodelovanja s podjetjem KGL d.o.o iz Litije.
V petek, 26. februarja 2016, je potekala testna vožnja novega turističnega vlaka na elektro pogon. Vlak je izdelalo podjetje Stoja d.o.o. Laboratorij za fluidno tehniko je v tem projektu sodeloval pri razvoju hidravličnega dela zavor.
V petek, 12.2.2016 smo si zaposleni v laboratoriju LFT ogledali delovne procese in hidravlični sistem v Premogovniku Velenje.
V novembru 2015 je v Hannovru (Nemčija) potekal največji sejem kmetijske tehnike na svetu, katerega smo se udeležili tudi člani našega laboratorija LFT. Laboratorij za fluidno tehniko je bil predstavljen v sodelovanju s podjetjem KGL d.o.o. iz Litije.
V času med oktobrom in decembrom 2015 organiziramo izobraževanje z naslovom Osnove hidravlike. Izobraževanje zajema 24 ur predavanj in 16 ur praktičnih vaj ter bo potekalo 1 x tedensko v prostorih Fakultete za Strojništvo. Več informacij in prijave na lft@fs.uni-lj.si.
Zainteresirani naj se javijo na e-mail: franc.majdic@fs.uni-lj.si ali na tel.: 01 4771 411 Pogoji: intertes do hidravlike, povprečna ocena vsaj 8,0; zaključek II.stopnje RR do 1.9.2015
Termografska kamera FLIR E6 je najnovejša pridobitev laboratorija. Kamera omogoča hiter in enostaven zajem termografske slike, ter s tem odkrivanje težav povezanih s toplotnimi izgubami ali pregrevanjem. V povezavi s to tematiko so razpisane tudi zaključne naloge. Za več informacij se oglasite v laboratoriju ali pišite na mail lpkh@fs.uni-lj.si.
16. in 17. oktobra 2014 se je odvijalo tradicionalno, že 24. TEHNIŠKO POSVETOVANJE VZDRŽEVALCEV SLOVENIJE. Kot običajno, je tudi letos potekal natečaj za najboljšo diplomsko delo s področja vzdrževanja. Na natečaju je sodelovalo 18 diplomskih del, od tega tri z LABORATORIJA ZA FLUIDNO TEHNIKO, Fakultete za strojništvo v Ljubljani. 2. mesto je dosegel Jakob Pintar (slika spodaj desno), tretje mesto Rok Jelovčan in šesto mesto David Ferlat. Omenjeni rezultati so pripomogli, da je Fakulteta za strojništvo iz Ljubljane prejela ZLATO PRIZNANJE (slika spodaj-levo) za najboljšo izobraževalno inštitucijo s področja vzdrževanja. Vsem iskrene čestitke!