Select Page

Zaključna dela

Tema

Pošljite povpraševanje na mail:  josko.valentincic@fs.uni-lj.si. Pri tem predstavite svoje dosedanje delo in izkušnje. Navedite tudi področje dela, ki vas zanima, in okvirni termin zaključka naloge. Navedite tudi, za katero zaključno delo gre (diploma PAP, zaključna naloga RRP, magistrska naloga). Če gre za magistrsko nalogo, navedite kje želite oz. boste opravljali magistrski praktikum.

Navodila za pisanje

Pišite v prvi osebi množine.

Ohranite naslove glavnih poglavij v predlogi.

Pazite, da pišete v knjižnem jeziku in se izogibate besedam, ki se pogovorno pogosto uporabljajo, npr. nam (nam prikazuje -> prikazuje), samem (na samem stroju -> na stroju), vidimo (na sliki vidimo -> slika prikazuje), po navadi (-> običajno, pogosto, v splošnem). Pa in lahko uporabljajte le v izjemnih primerih. Ne uporabljajte treh pik ( -> itd. ali itn.). Pred itd. oziroma itn. ni vejice. Ne pišite pritisk ko govorite o tlaku. Ne pišemo npr. Taguchi metoda ampak metoda Taguchi – sledi pravilu, da pišemo teta Ana in ne Ana teta.

Uporabljajte decimalne vejice in ne pike: 3,14 in ne 3.14, med vrednostjo in enoto je vedno presledek, izjema so le kotne stopinje: 3 mm, 5 %, 3 °C, 5°. Vse spremenljivke pišemo poševno (italic), njihove indekse pa pokončno, če niso spremenljivke (primer: Fmin).

Vse mora biti zapisano v slovenskem jeziku, tudi na slikah in v preglednicah. Izogibajte se slikam in preglednicam narejenih s \”printscreen\”. Če je to potrebno za opis uporabe računalniškega programa, je treba vse izraze prevesti v slovenščino in to zapisati v tekstu ali podpisu slike. Če ste v skušnjavi, da uporabite ustaljen tuj izraz, potem poiščite po literaturi ali spletu, kako drugi prevejajo ta izraz v slovenščino, navedite slovenski izraz in v oklepaju in poševno (italic) zapišite tuj izraz.

Oznake na slikah (črke, številke) naj bodo približno enake velikosti kot črke v tekstu.

Na slikah, kjer ni dobro razvidna velikost prikazanega objekta, podajte merilo.

Podpis pod sliko ali nadpis nad preglednico naj se konča s piko samo, če je podan kot stavek, torej vsebuje glagol.

Preden podate sliko ali preglednico, se nanjo sklicujte v tekstu. Sledite pravilom pisanja velikih črk in pravilno sklanjaje slika in preglednica. Ena od možnosti: napis \”Slika\”, ki je del navzkrižnega sklicevanja skriješ (označiš tekst, desna tipka, font, hidden) in napišeš pravilno. Torej najprej napovemo sliko v tekstu, potem sledi slika – ne nujno tako za odstavkom, kjer je slika napovedana. To omogoča, da vsako stran popolnoma zapolnite s slikami in besedilom.

Za vsako kratico ali simbol napišite v tekstu, kaj označuje. Seveda jih navedete tudi v kazalu kratic in simbolov.

Takoj po naslovu ne začnite z naštevanjem v alinejah. Najprej naj bo uvodni stavek ali odstavek, ki napove, kaj bo naštevano. Ko naštevate uporabljajte ločila kot da alinej ne bi bilo.

Odstavek naj bo vedno enako podan: ne enkrat samo prehod v novo vrstico, drugič dodana vrstica med odstavki. 

Naslov poglavja, podpoglavja naj ne bo sam na koncu strani, vedno naj bosta z njim vsaj dve vrstici teksta.

V nekem poglavju naj ne bo samo eno podpoglavje; vsaj dve ali nič.

Ne puščajte praznih prostorov na strani, izjema je le prazen prostor pred novim glavnim poglavjem. Ni nujno, da je slika (ali preglednica) takoj za odstavkom, kjer je navedena. Važno, da je slika za odstavkom, kjer je navedena, lahko tudi šele na eni od naslednjih straneh.

Poglavje Teoretična izhodišča sodijo osnove, razlage, zakonitosti, ki jih potrebujete pri metodah dela in vrednotenju rezultatov. Poglavje teoretična izhodišča naj ne obsega več kot polovico vašega dela.

Smisel navajanja literature je, da vam navedene trditve ni treba dokazovati, ker je to dokazano v navedeni literaturi. Literaturo navajajte v tekstu po vrsti, npr. [1], [2]. Če se kasneje ponovi citiranje npr. [1], je to v redu. Vedno navedite najprej vir, nato ločilo, npr. \”voda je mokra [13].\”. Za vsak odstavek, ki ga povzamete iz literature navedite vir; tudi če si sledi več odstavkov iz istega vira.

Preden se lotite pisanja, pazljivo preberite navodila FS. V pomoč vam bodo tudi nekateri napotki pisanja akademskih člankov. Dodatno preberite tudi članek o strokovnem pisanju.

Vaš izdelek je knjiga, ki naj kaže nivo vaše (univerzitetne) izobrazbe, zato pazite na stil pisanja.

Ko napišete 10 strani, preberite zgoraj navedeni članek in podane dodatne napotke še enkrat ter slogovno popravite tekst. To vajo ponovite, ko napišete vse, kar ste želeli napisati.

Za popravljanje pravopisnih napak priporočamo programček Besana oziroma lektorja(-ico).

O navajanju Literature

Uporabite https://www.semanticscholar.org/ za iskanje znanstvenih oz. strokovnih člankov. Do večine člankov lahko dostopate iz prostorov univerze ali CTK-ja. Za dostop do člakov od drugje, je mogoče uporabiti portal sci-hub (ki redno menja domene).

Tiskanje izvodov in hramba datotek

Poskrbite za tiskane izvode v skladu z navodili FS.

Za mentorja in somentorja ne pripravljajte vezanega izvoda dela!

Od vas potrebujemo celotno delo in pomožne datoteke (xls, sldasm ipd.) v elektronski obliki.

Poskrbite, da pred zagovovorom z nekom iz LAT shranite vse gradivo na ustrezno mesto na OneDrive.